PDF Birleştirme Nasıl Yapılır?

PDF dosyalarımızı bazen birleştirmemiz gerekir. Özellikle, çok sayıda pdf katalog yapan biri olarak bazen içerik ile kapağı ayrı ayrı programlarda yaptığım olur. İlk önceleri pdf düzenleme araçları kullanırdım. Şimdi tam profesyonel mizanpaj programları kullansam da yine de çok pratik kullanıldığı için bu pdf düzenleyicilerden vazgeçmiş sayılmam. Bu yazımda her ne amaçla olursa olsun pdf dosyalarınızı nasıl birleştirebileceğinizi anlatacağım.

Tabi ki bu yazıda pratik pdf düzenleyiciler ile bu işlemin nasıl yapıldığından bahsedeceğim. PDF dosyalarınızın çok önemli bilgiler içerdiğini varsayıyorum. Bu yüzden online hizmet veren pdf birleştirme araçlarına güvenli olmadıkları için en aşağıda yer verdim. 

Sık sık pdf dosyalarla çalışıyorsak sınırsız PDF birleştirme yapacağımız bir programa ihtiyacımız var. Böyle bir program seçerken dikkat etmek gereken bazı püf noktalar var. Seçilecek programın pdf birleştirme özelliğiyle birlikte diğer pdf düzenleme ihtiyaçlarını da karşılamasına dikkat etmek lazım. Nedeni de hem ekonomik olsun hem de pratik olsun diye. Sadece pdf birleştirme yapan programlar var ve bunlar her özelliğe sahip olmadıklarından pratik ve ekonomik olmuyorlar.

PDFelement ile PDF Birleştirme Nasıl Yapılır?

PDFelement 6 ile PDF Birleştirmek

Not: Öncelikle pdf dosyalarını olmasını istediğimiz şekilde birleşmesi için sırayla numaralandıralım.

Ben sadece bilgisayara yüklemeli programlardan PDFelement programını kullanıyorum. O yüzden bu programı kullanarak anlatacağım.

Şimdi sıradaki işlem, PDFelement programını açıp bu sekiz pdf dosyasını programa tanıtmak.

Programın arayüzü böyle. Buradan “Combine PDF” yazılı sekmeye tıklıyoruz.

Karşımıza şöyle bir pencere gelecek.

Burada artık “Add Files” yazan yere tıklayarak birleştireceğimiz pdf dosyalarımızı seçebiliriz. “Add Files” yazan yere tıklayınca pdf dosyalarını seçme ekranı gelecek. Bu ekranda karışmasın diye numaralandırdığımız pdf dosyalarını ya teker teker ya da hepsini birden seçiyoruz.

Pdf dosyalarımızı içeri aktardıktan sonraki adımda  seçim işleminde özel bir ayar yapabiliriz. Bu da pdf dosyalarının hangi sayfa aralıklarının birleştirmeye dahil edilip edilmeyeceğini ayarlayabilmemizdir.

Şimdi PDF dosyalarını ve sayfa aralıklarını belirledikten sonra “NEXT” yazan butona tıklayalım.

Dosyalar birleştirilmeye başlanacak. Aşağıda gördünüz gibi PDF dosyaları birleştiriliyor.

Ve PDF dosyalarını PDFelement programını kullanarak birleştirmiş bulunuyoruz. Toplamda bu denememizde 8 pdf dosyasından 764 sayfalık tek bir pdf dosyası elde etmiş oluyoruz. Şimdi ister bu tek pdf dosyasında küçük düzenlemeler yapar isterse de yaptığımız çalışmayı hemen kaydedebiliriz.

Tüm işlemler bu kadar.

PDF Birleştirme Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

Online PDF Birleştirme Nasıl Yapılır?

Online pdf araçları ile de pdf dosyaları birleştirilebilmektedir. “Pdf Birleştirme Nasıl Yapılır” adlı yazıma bu bölümü sonradan eklemeye karar verdim. Nedeni çok sayıda güvensiz online pdf araçları olmasındandır. Biri kullanıma açılıp biri kapanan bu tür online araçlardan uzun zamandır yayında olan veya kullanıcısı fazla olanları bu bölüme ekledim. Aşağıda bazı online pdf birleştirme araçlarının açıklamalarına bakabilirsiniz.